Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

WAKACJE - WŁOCHY - Riwiera Adriatycka i nie tylko - relacje.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • ad 1. na autostradach płacimy albo gotówką albo kartą albo mamy wykupioną ViaCard:
    - Opłaty za autostrady we Włoszech, aktualne ceny autostrad na 2021 r.
    - Opłaty za autostrady we Włoszech w 2024 roku. - BP Italieonline (ceny)
    - Włochy - opłaty za autostrady i drogi szybkiego ruchu - Podróże
    ad 2. na autostradzie włoskiej nie spotkałem się z "upierdliwą" policją te +- 20 km jak nie szalejesz to Tobie odpuszczą ale za wszelkie rozmowy z tel. w czasie jazdy i inne wygłupy bardzo słono zapłacisz. Ogólnie policja na autostradach to nie problem za to policja miejska (i inna...a tych włoskich policji jest tyle że sami Włosi się nie orientują) często "suszy" w miasteczkach i na wylotach. Trzeba uważać na Brennero bo często tam łapią zarówno Włosi jak i Austraiacy - ci są bardzo mało tolerancyjny...przekroczy prędkość o 6 km i masz mandat, tak że radzę uważać. No i na austriackich autostradach nie proponuję szaleć - fotoradary, pomiary odcinkowe i nie oznakowane radiowozy, często też łapią na "bocznych" nawet ekspresowych drogach lub w miasteczkach.
    ad 3. na włoskich autostradach się jeździ "normalnie" te +20 nie było większym problemem jak jeździłem po autostradach, choć są też odcinki gdzie od bramki do bramki masz pomiar odcinkowy.
    ad 4 Jazda i samochody we Włoszech | Samochodem po Europie
    cytuję:
    Zasada we Włoszech jeśli chodzi o parkingi jest następująca:
    • miejsce parkingowe oznaczone białymi liniami jest bezpłatne
    • miejsce parkingowe oznaczone niebieskimi – płatne (godziny należy sprawdzić na tablicy, często jest to 8-20, uwaga: również w soboty). A Albie na przykład jest jedna godzina gratis w ciągu dnia w trakcie trwania przerwy obiadowej.
    • miejsce parkingowe oznaczone żółtymi liniami zarezerwowane (na przykład dla mieszkańców danego bloku)
    • parkowanie czasowe.

    Bywają parkingi z ograniczonym czasem postoju, np. 30 min. Włosi wraz z potwierdzeniem ubezpieczenia OC, który nalepiają na przedniej szybie, mają również zegar i tam nastawiają (przynajmniej teoretycznie) godzinę rozpoczęcia postoju. Turyście z własnym autem nie pozostaje nic innego jak kawałek kartki i długopis. Należy zapisać godzina rozpoczęcia parkowania i zostawić kartkę w widocznym miejscu.

    Tyle teorii. W praktyce pod względem parkowania Włosi to bałaganiarze i generalnie przynajmniej w dużych miastach dzieją się iście dantejskie sceny. Nagminne jest pozostawienie samochodu na przystanku autobusowym, parkowanie na ulicy (regularnie na prawym pasie). Efekt jest taki, że czasem trzeba uważać ponieważ jezdnia magicznie zamienia się w parking i nieuważny kierowca może wjechać w zaparkowane auto… Co ciekawe straż miejska (polizia municipale) za bardzo nie zwraca na to uwagi i jakby istnieje na tego typu łamanie prawa społeczne przyzwolenie. Ale osobiście dla świętego spokoje radzę każdemu przyjezdnemu zostawienie auta w sposób regularny i zgodny z prawem, bo nigdy nic nie wiadomo…


    " Podstawowe zasady parkowania we Włoszech wyznaczają cztery kolory linii parkingowych. Są one uniwersalne w całym kraju, ale każda gmina bądź region może stosować dodatkowe przepisy określające np. długość czasu płatnego parkowania. Parkometry są na tyle powszechne, że warto mieć przy sobie „drobniaki”. Jeśli złamiesz przepisy parkingowe to w większości przypadków nie znajdziesz mandatu za wycieraczką, a gdy poruszasz się wynajętym samochodem kara najprawdopodobniej obciąży kartę kredytową, którą gwarantowany był wynajem…

    Różowy

    Różowy kolor linii wyznacza miejsce dla przyszłych mam, lub mam z małym dzieckiem (dziećmi). Nie podlega ono opłacie za postój. Panuje przekonanie, że służby parkingowe nie weryfikują czy samochód zaparkowany na tym miejscu używa go zgodnie z przeznaczeniem. Prawdą jest jednak, że Włosi respektują zasady obowiązujące w granicach linii różowych.
    Żółty

    Są to miejsca darmowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, ale moga jednocześnie określać strefę dostaw, w której dopuszcza się parkowanie pojazdów na czas rozładunku.

    Niebieski

    We wszystkich przypadkach linie parkingowe oznaczone kolorem niebieskim wyznaczają miejsca płatne (parcheggio a pagamento). Opłaty dokonuje się zwykle w parkometrze, wrzucając odliczoną porcję monet, albo kupując kartę zdrapkę w pobliskim barze, lub w miejscu przypominającym kiosk zwanym tabaccheria (gdzie kupuje się znaczki pocztowe i papierosy). Planowany czas parkowania opłaca się z góry, a otrzymany bilet należy umieścić za szybą samochodu w widocznym miejscu. Jeśli odwiedzacie bank (banca), informację turystyczną (informazioni turistiche), albo pocztę (posta) to możecie kupić niebieski dysk parkingowy upoważniający do darmowego parkowania na niebieskim miejscu na krótki okres czasu – zwykle są to 2 godziny. Zwróćcie uwagę na dodatkowe informacje umieszczone na parkingowych tablicach informacyjnych. Bywa tak, że postój na niebieskich miejscach jest płatny tylko w dni robocze, ale darmowy w porze lunchu, kolacji oraz w weekendy, albo nawet ograniczony do maksymalnej liczby godzin.

    Biały

    Linie białe oznaczają parkowanie darmowe (parcheggio gratuito), jednakże miejsca te mogą mieć ograniczenia dotyczące maksymalnego czasu parkowania. Stawiając na nich samochód można posłużyć się zwykłym dyskiem parkingowym (disco orario), na którym ustawiamy czas rozpoczęcia postoju (ora di arrivo). Oczywiście nie powinien być on dłuższy od maksymalnie dopuszczonego widniejącego na parkingowej tablicy informacyjnej – inaczej grozi Wam mandat. Dodatkowo, aby go uniknąć zalecamy parkowanie bez przekraczania wyrysowanych granic każdego miejsca. W dużych miastach białe miejsca mogą być przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców, ale często były dostępne przy plaży.

    PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

    Komentarz


    • ruwado - jakie masz plany? Gdzie się wybieracie. Znam chyba każdą trasę do Włoch więc mogę coś podpowiedzieć
      PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

      Komentarz


      • PAOLO ESCO dzięki za superprofesjonalny poradnik.

        Okolice Lido d. Jesolo. Planujemy też gdzieś podskoczyć i coś zobaczyć. Na pewno Garda. Młody chce do Modeny - Ferrari. No i żona od wielu lat chciała Wenecję. A co więcej to zobaczymy. Jak nam podpasuje, to następnym razem może dalej na południe.

        My pewnie pojedziemy z okolic W-wy "1", przez SK albo CZ, Wiedeń, Graz ( nasza stała i znana trasa), potem od Graz A2 do granicy z I.
        Ostatnio edytowany przez ruwado; 6444.
        pozdrawiam - Darek

        Komentarz


        • Nie macie jeszcze wybranego campingu?. W jakim terminie się wybieracie? Jeżeli chodzi o campingi to mogę podpowiedzieć który lepszy i gdzie rezerwacji szukać. Jak by co to pisz...
          PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

          Komentarz


          • My raczej (a właściwie już mamy na oku) bierzemy jakiś hotel, z opcją jedzenia rano i wieczorem, żeby dzień mieć dla siebie. Żona zawsze mówi, że na wakacjach ona też chce być, a nie w kuchni.... Może i ma rację. Dopóki jeszcze nas stać... bo widzę z roku na rok, że mimo optymistycznych pasków w TVP1 - jakoś ceny od nas odlatują , a my jakoś tak zostajemy w tyle. Dlatego pytałem o te miejsca parkingowe, bo zauważyłem że w lux hotelach można dopłacić bez problemu za garaż, ale po 10 EUR za dobę. A jak nie to trzymać na parkingu pod hotelem, czytaj - na ulicy (wg. opisów hoteli "parkowanie w cenie" - o ironio). Dlatego skupiliśmy się na oblukaniu każdego typowanego hotelu ludzikiem google dookoła i wychodziło, że np. miejsc parkingowych na terenie jest 4 - co w sezonie jest przegięciem. Teraz znaleźliśmy hotel, który gwarantuje jedno miejsce parkingowe na 1 pokój, ludzik google i satelita pokazuje faktycznie spory plac parkingowy na terenie hotelu.

            ( w MNE rok i 2 lata temu można było w naprawdę luksusowym hotelu, w którym byliśmy zamiast trzymania na parkingu hotelowym wziąć garaż za 3 EUR za dobę - to jest do zniesienia, ale tam inny poziom cenowy).

            PAOLO ESCO na pewno coś jeszcze Cię pomęczę
            pozdrawiam - Darek

            Komentarz


            • ruwado - podejście do sprawy jak najbardziej racjonalne.

              Męcz pytaniami ile chcesz - nie ma sprawy
              PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

              Komentarz


              • WAKACJE - 2018r.

                PAOLO ESCO 17.06 - 30.06 camping Campin Vigna Sul Mar Link - jedziemy na 2 samochody + 1 dojeżdża.
                Już tam byłem w 2016 roku ale odwiedzę go jeszcze raz (opisywałem go na str 14 tego wątku).
                PAOLO ESCO 20.08-03.09 camping Lanterna Chorwacja - jedziemy na 5 samochodów, będzie się działo
                PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                Komentarz


                • Zamieszczone przez PAOLO ESCO Zobacz wpis
                  Męcz pytaniami ile chcesz - nie ma sprawy
                  podziękował.

                  Dzisiaj (chociaż żona bardzo nalegała od kilku lat z tą Wenecją i nawet robiła duże wyrzuty, że jak byliśmy na Istrii ostatnio w 2014 roku to nie udało się dojechać) - sama powiedziała, to co i ja czuję.

                  Jak szukaliśmy tych Włoch, to się bardzo cieszyłam. Ale jak już mamy zaklepane - to..... jakoś żal tych bałkańskich widoków, klimatów itp. Żal tej Cro, MNE, AL.

                  A jeszcze wczoraj mówiła - tyle lat w te same miejsca - trzeba gdzie indziej pojechać.

                  Zobaczymy. na pewno przy Graz - będzie jakaś nutka smutna - pojedziemy w inną stronę - pierwszy raz od 10 lat.

                  To będzie taki niepokój jak pierwszy raz do Cro na Pag w 2008 roku - coś nowego.
                  Ostatnio edytowany przez ruwado; 6444.
                  pozdrawiam - Darek

                  Komentarz


                  • Zamieszczone przez PAOLO ESCO Zobacz wpis
                    Męcz pytaniami ile chcesz - nie ma sprawy
                    No to męczę dalej....

                    Możesz coś napisać odnośnie bramek na autostradach? Poczytałem, popaczyłem ludzikiem google i...

                    Jak wyglądają te formalności płacenia na bramkach?

                    Są oznaczenia gotówki, kart płatniczych i widzę, że często są tylko bramki automatyczne. Na tych raczej będę płacił kartą - jak to ogólnie wygląda? chodzi mi o procedurę. Czy w razie problemu z kartą, jest tak jak w Cro magiczny przycisk "help" i ktoś podejdzie?
                    pozdrawiam - Darek

                    Komentarz


                    • We Włoszech na bramkach przeważnie są automaty dajesz bilony lub banknot ,wydaje ci resztę po czym bramka się otwiera i Arrivederci. Kartą płaciłem na bramkach płaciłem 1 raz jak brakło mi gotówki ,też nic trudnego wkładasz kartę, ale już nie pamiętam chyba nie dał mi potwierdzenia? Nic prostszego ,tam są rewelacyjne drogi ,gdzieniegdzie mogą być korki przed Wenecja i Bolonią żeby je ominąć musisz byc przed Udine około 4 , 5 rano lub wcześniej.
                      Ja w 2008 to właśnie ostatni raz byłem w Chorwacji ,od tamtego czasu jeżdżę do Włoch , obyś się nie zaraził jak ja ,powód - super jedzonko,lody ,piasek na plaży ,zwiedzanie pięknych miast , wydaje mi się że Włosi sa bardzo weseli i mili nawet policja jak mnie zatrzymała to zamiast ukarać mandatem pomogła w dojeździe do Ferrary bo zabłądziłem , no i najważniejszy powód byłem tam już ponad 10 razy - POGODA ! jest zawsze,poza kilkoma burzami w nocy zawsze było słońce ( w Chorwacji znajomy natrafił na Bore 11 dni ale miał pecha bo tam też jest super )
                      Ostatnio edytowany przez okioki; 16666.

                      Komentarz


                      • bramki.jpg ruwado - - tutaj masz pokazane bramki - zobacz symbole :
                        - rączka z kasą oznacza że w "budce" będzie ktoś kto przyjmie od Ciebie pieniądze i wyda resztę,
                        - sam symbol pieniędzy oznacza że Ty płacisz w automacie, musisz mieć "kwitek" który dostałeś przy wjeździe na autostradę, pakujesz go do czytnika i pokazuje Tobie ile masz zapłacić. Wrzucasz kasę w postaci bilonu lub bankontu (automat wydaje resztę - masz "kieszonki" do wrzutu solo banconote lub solo monete - zwrot masz w "kieszonce" resto in banconote i resto in monete - zobacz 2:45s tego filmiku ), podnosi się szlaban i jedziesz dalej.
                        Uwaga - jeżeli zgubisz kwit wjazdu na autostradę to przy bramkach masz przycisk Help - zgłosi się ktoś poprzez zestaw głośno mówiący w urządzeniu lub podejdzie do Ciebie. Idzie się dogadać po angielsku, mówisz w czym problem , skąd jedziesz "sprawdzają" chwilę i automat pokazuje ile masz zapłacić - żaden problem.
                        - możesz też zapłacić kartą - szukasz wtedy symbolu Carte.

                        -
                        -

                        Ja osobiście wolę płacić gotówką, bez różnicy czy w automacie czy komuś do ręki.
                        Aha niekiedy kiedy na wjeździe na autostradę są korki przy poborze biletów na wjazd - wiadomo każdy pobiera bilet z automatu przed wjazdem a potem wkłada go w automat na zjeździe z autostrady i płaci - wtedy Włosi otwierają boczne bramki lub kierują w uliczkę i "z ręki" wydają bilety na wjazd...wtedy szybko rozładowują korki. Niestety przy płaceniu czasami bywa "lekki korek" ja chyba najwięcej w "korku" do włoskich kas na autostradzie stałem jakieś 10-15 min więc tragedii nie ma.
                        PAOLO ESCO to mój główny profil - w związku z niemożnością dodawania zdjęć z mojego profilu postanowiłem sobie założyć drugi i rozwiązać "problem" !

                        Komentarz


                        • Jak będziesz chciał to dam Tobie mój tel na PW to będziesz mógł się wypytać o co chcesz.
                          PAOLO ESCO to mój główny profil - w związku z niemożnością dodawania zdjęć z mojego profilu postanowiłem sobie założyć drugi i rozwiązać "problem" !

                          Komentarz


                          • PAOLO ESCO II dzięki, pouczę się - filmiki zawsze są najlepsze.
                            pozdrawiam - Darek

                            Komentarz


                            • U nas majówka ITA. Tydzień nad Gardą i tydzień na wybrzeżu w Riccione. Ruwado, nie ma co żałować CRO, MNE itp. ITA to zupełnie co innego ale oferuje znacznie więcej.

                              Komentarz


                              • Obaczym.
                                pozdrawiam - Darek

                                Komentarz


                                • Jeszcze 10 dni i tydzień nad Gardą (Tignale) i tydzień w Riccione Już nie mogę się doczekać.

                                  Komentarz


                                  • Czekamy na reportaż. Gardę mam w planie.
                                    pozdrawiam - Darek

                                    Komentarz


                                    • Auto spakowane, zatankowane.
                                      Rano pobudka, śniadanie i w trasę - kierunek Commachio a w zasadzie camping Vigna Sul Mar.
                                      jak wrócę dam znać co we Włoszech i na trasie słychać.
                                      PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                                      Komentarz


                                      • Szerokości, udanego urlopu i czekamy na relacje

                                        Komentarz


                                        • Zamieszczone przez Alonzo_ Zobacz wpis
                                          Szerokości, udanego urlopu i czekamy na relacje
                                          Też dołączamy się.

                                          My ruszamy 02 lipca, od 03 lipca mamy hotel Feniks w Cavallino.

                                          Error 400 (Bad Request)!!1

                                          Oglądnąłem filmy o bramkach w ITA - wydaje się bardzo prosto i intuicyjnie. Dzięki PAOLO ESCO

                                          Planujemy na pewno:
                                          - Wenecję
                                          - Gardę i okolicę
                                          - Muzeum Lambo koło Modeny - to młody chce

                                          A więcej szukamy...

                                          Komo nam się marzy i inne takie - gdzie się da dojechać w ciągu dnia i wrócić.

                                          Obaczym. Co się uda.

                                          Trasa: W-wa (okolice) - Zwardoń - Bratysława - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - ITA

                                          Pierwszy raz do Włoch. Oby się wszystko udało. Tak jak w weekend majowy w Germanii. Też pierwszy raz i było OK.

                                          PAOLO ESCO dzięki za wskazówki.
                                          pozdrawiam - Darek

                                          Komentarz


                                          • ruwado
                                            Szerokości, udanego urlopu i czekamy na relacje.

                                            Komentarz


                                            • Zamieszczone przez Alonzo_ Zobacz wpis
                                              ruwado
                                              Szerokości, udanego urlopu i czekamy na relacje.
                                              I ja też dołączam się z życzeniami dobrej drogi.

                                              A za tydzień kolej na mnie, również pierwszy raz do Włoch. Zobaczymy czy wygrają z Cro i Grecją.

                                              Komentarz


                                              • Podpowiedzcie - jaką przejściówkę zakupić do gniazdka? W ITA są podobno jakieś potrójne.
                                                pozdrawiam - Darek

                                                Komentarz


                                                • takie ustrojstwo
                                                  Link
                                                  We Włoszech można je kupić bez problemu chyba za ok 3E, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, w jakiś włoskich biedronkach itp.

                                                  gniazdka mają takie często Wycieczka do Włoch - Urlop we Włoszech - Włoskie podróże

                                                  ale najlepiej zadzwoń albo wyślij pytanie do hotelu jakie mają. Bo powoli włosi przechodzą na takie gniazdka jak u nas. I w większości hoteli (zwłaszcza nowych) są gniazdka w które wepniesz nasze wtyczki.
                                                  Generalnie problem jest jak masz wtyczkę z bolcem. Bo jelsi masz tylko takie wtyczki płaskie jak np. przy ładowarkach telefonicznych to bez obaw - podepniesz je do włoskich gniazdek. Bo rozstaw skrajnych otworów jest jak naszych bolców, a ten środkowy otwór to jest od uziemienia.

                                                  Komentarz


                                                  • Zamieszczone przez PAOLO ESCO Zobacz wpis
                                                    Auto spakowane, zatankowane.
                                                    Rano pobudka, śniadanie i w trasę - kierunek Commachio a w zasadzie camping Vigna Sul Mar.
                                                    jak wrócę dam znać co we Włoszech i na trasie słychać.
                                                    I jak dalej mają darmowy internet - coś się zmieniło, bo przecież to nie Wasza pierwsza wizyta na tym campie
                                                    Jak dla mnie było tam fajnie i dobra baza wypadowa do zwiedzania San Mariono czy Wenecji

                                                    Komentarz

                                                    POWRÓT NA GÓRĘ
                                                    Pracuję...
                                                    X